Alkeemialaborist kumab seenevalgust

Möödunud aasta detsembrikuus lisandus mütseelikogusse bioluminestseeruva viljalihaga Panellus stipticus e. Kirbe panell. Mütseel saabus vedelkultuurina 10ml süstlas. Jaotasin sellest 8ml teraviljapurkidele ja 2ml’st valmistasin vedelkultuuri juurde, kokku 400ml. Vedelkultuuri valmimiseks kulus 7 päeva. Protsess ei ole keeruline, kuid nõuab õnnestumiseks mõningate laboriseadmete (nt. magnetsegaja) olemasolu.

Kirbe panell on puidusaproobne ning Kirbe panell mütseel tüüblitelmittesöödav. Teda võib sageli leida ka Eesti metsades, kuigi bioluminestsents ei pruugi siinsetel seenetüvedel avalduda. Kahvatu-ookerpruuni kuni kaneelivärvi kübaraga seen võib kasvada nii leht- kui okaspuudel. Kasvatada saab panelli saepurusubstraadil või puuhalul.

Tänaseks on valminud mütseelist ka esimene tüüblipartii. Tüüblid on 30-kaupa purkides, sellest jätkub 1-2 halu nakatamiseks.

 

TöövahendidTarvis läheb peenikest puuhalgu, akutrelli, 9,5mm puuri, nitriil- või latekskindaid, piiritust töövahendite ja kinnaste desinfitseerimiseks, pintsette, naasklit, toidu- või pakkekilet ja loomulikult seenemütseeliga läbi kasvanud tüübleid.

Esmalt puhasta tööpind piiritusega.

 

 

Puuri desinfitseerimine piiritusesEnne, kui alustad puurimist, kasta puur piiritusse ja lase piiritusel puuri pealt lenduda.

Puurimistöö hõlbustamiseks võib märkida puurile kleeplindiga sügavusmõõdu.

 

 

 

Tüübliaukude puurimine

Tüübliaugud puuri tihedalt 4-5cm vahedega, et mütseeliga läbi kasvamine toimuks kiirelt. Mida rohkem on nakatuskohti, seda rutem mütseel puuhalu koloniseerib.

 

 

 

 

Tüüblid ja puuhalg

Kui augud puuritud, puhasta tööpind saepurust ja desinfitseeri piirituslapiga. Tõmba kätte kindad, needki tuleb piiritusega puhastada. Seejärel võib alustada tüüblite paigaldamist.

Eemalda tüüblipurgilt kaas ja kontrolli, et mütseel oleks terve. Nakkuseta panelli mütseel on meeldiva puuviljalõhnaga ning valge või kergelt kollakate laigukestega. Kaane all vahetult õhufiltri läheduses võib mütseelimass tumeneda, see on normaalne ning ei viita kontaminatsioonile.

 

Pintsettide desinfitseerimine piiritusesMütseeliga läbi kasvanud tüübleid paigalda pintsettidega, nii on kindlam. Enne tüüblite paigaldamist ära unusta pintsette piirituses desinfitseerida. Seenemütseeliga tegeledes ei ole töövahendid kunagi “liiga steriilsed”.

 

 

 

 

Tüüblid aukudesTüüblid suru paigaldades kohe lõpuni aukudesse, proovi tüübleid sõrmedega mitte puutuda.

 

 

 

 

Kui tüüblitega nakatatud puuhalg on kilesse keeratud, torka naaskliga kilesse õhuaugudKui tüüblid paigas, mähi puuhalg toidu- või pakekilesse ning torka kile sisse piirituses puhastatud naaskliga õhutusaugud. Aukudega ei tasu koonerdada, kile all kondenseerunud niiskus tekitab bakterite ja hallitusseente arenemiseks soodsa keskkonna.

Kilesse mähitud puuhalu võib tõsta toatemperatuurile koloniseeruma. Bioluminestsentsi avaldumiseks optimaalne kavutemperatuur on 22°C, inkubeerituna täielikus pimeduses.

Comments are closed