Veidi ühiskonnakriitikat ehk kas prügi on juurde vaja?

Olen viimastel päevadel ringi liikudes korduvalt silmanud rämpsu, mida mõtlematu inimene tuulde on lasknud. Viskame prügi loodusesse, aga viskame nii kaugele, et enam näha ei ole, siis justkui oleks kõik hästi. Või siis loodame, et lendu lastud kumm jääbki õhku rippuma ning dematerialiseerub ajapikku. Või ei mõtle üldse ja lehvitame härdal pilgul kaugenevale pallikesele järele.

Prügi metsasKuid heelium lekib ja gravitatsioon sikutab kummitüki maa peale tagasi.

 

Pildistasin metsas looduse poolt tekitatud kujundit, hetk hiljem nägin puuoksal tolknemas rohelist kummiriba. Metsa langenud prahti õhupallilennutaja enda järelt koristama ei tule.

 

Paar päeva hiljem õhtuhämaruses mere kaldal jalutades märkasin juba eemalt rannaliival helendavat tulukest. Ligemale jõudes selgus, et tegu on järjekordse kummiribaga, millele tagatipuks veel iganenud LED koos kahe leeliselemendiga palstkapslisse kaasa on pandud.

Kas prügi on juurde vaja?

 

Eelmisest sajandist pärit valgusdiood, mida Hiina ladudesse miljonite kaupa valmis on toodetud, kuid mis kaasaegsele, valgusviljakuselt ülekaalukale tehnoloogiale jalgu on jäänud, nõuab realiseerimist.

 

Kas vilkuvaid tulukesi meie ümber veel vähe on, et nüüd ka õhupalle LED-idega „ehitakse“?

 

LED kapselKasutatud patareid soovitatakse viia spetsiaalsesse kogumiskasti, tegu on keskkonnaohtlike jäätmetega. Samas võib neid koos kummitükkide ja plastikkapslitega tagantkätt laiali loopida, see ei paista otsese reostamisena. Lendu lastud rämps on lennutajal meelest läinud niipea, kui pall vaateväljalt kadunud. Millal või kuhu see maandub ja kes peaks prahi kokku korjama, nii kaugele mõtlema telerist ja massimeediast läbi imbunud mõistus nähtavasti ei küündi.

 

Eviani tootereklaam eestimaa loodust reostamas

 

Juba järgmisel päeval riivas silma Eviani logoga kummitükk samal, tavaliselt puhtal, suurematest linnadest ja reostusallikatest kaugel rannaribal. Inimesed, tulge ometi mõistusele! Kes teie poolt lendu lastud rämpsu peaks koristama?

 

Kui samas tempos jätkata, siis kas kümne aasta pärast on õhtud ümberringi kumavatest kummimardikatest valged? Tahaks loota, et mitte.

Kui tänu fotodele jääb kasvõi mõni elektrifitseeritud kummipall lendu laskmata, on maailm juba natukene paremaks muutunud.

Comments are closed.