Vana foto taastamine

Tulekahjus kannatada saanud foto taastamine võib olla keerulisem, kui foto pinnalt murdejoonte või emulsioonilaikude eemaldamine. Sellegi poolest võib tööle loominguliselt lähenedes jõuda küllaltki hea tulemuseni isegi siis, kui fotokujutis on osaliselt hävinud.

Tulekahjus kannatada saanud foto taastamine.

Ülaltoodud näidisel vasakpoolsel pildil on näha foto esialgne seisukord. Tules on hävinud kujutise alumine osa.

Tulekahjus kannatada saanud foto taastamine.

Esimeseks sammuks on restaureeritava foto kõrgresolutsioonil skaneerimine. Parempoolset näidist suurendades võib näha, milline vahe tekib erineval pikslitihedusel skaneeritud kujutisi suurendades. 1200ppi resolutsiooniga tõmmisel tuleb suurendades pikselraster esile, samas, kui 2400ppi resolutsiooniga kujutist võib sama palju suurendada ilma, et esilduks nähtav ruudustik. Seepärast kinnitan jätkuvalt, et kvaliteetse restauratsioonitulemi saavutamiseks peab tõmmisfail sisaldama piisavalt palju kujutist kirjeldavat infot. Pakkimiskadudeta TIFF formaadis tõmmisfail raudteel seisva mehe fotost, skaneerituna 1200ppi resolutsioonil on mahuga 57Mb,  2400ppi resolutsiooniga tõmmisfail sisaldab aga juba 227Mb jagu pilti kirjeldavat informatsiooni! Just selline suuremahuline fail saab olla kvaliteetse restauratsiooni aluseks. Parempoolse restauratsioonifaili maht 7,7x8cm küljepikkuste juures – 362Mb.

Selleks, et saavutada kvaliteetsemat lõpptulemust ning seejuures fototõmmise digitaaltöötlust lihtsustada, on paberfoto pinda enne skaneerimist spetsiaalvahenditega füüsiliselt puhastatud. Oluline on tegutseda ettevaatlikult, et originaali mitte kahjustada. Enne foto pinna töötlemist tuleb puhastusvahendite mõju fotoemulsioonile katsetada väikesel alal. Ülemisel näidisel keskmine kujutis on juba füüsilise puhastusprotsessi läbinud. Nõe- ja tahmaplekke on foto pinnal oluliselt vähem, kui algselt. Eriti hästi tuleb algse ja puhastatud pinna erinevus esile restauratsiooni käigus kujutist suurendades. Vähem digitaalset pinnatöötlust = originaalilähedasem tulemus.

Fotorestauratsiooniga rahule jäänud kliendi kommentaar:

Võtab sõnatuks – ma ei oskaks paremat tahtagi. Kõiki ootusi ületav tulemus on see nagunii:)

 

Mõnikord saab kahjustunud kujutisest päästa vaid vähese, kuid siiski kõige olulisema osa. Alloleva väljalõike kuju dikteeris foto vasakpoolne põlenud külg.

Tulekahjus kannatada saanud foto taastamine.

 

Lisaks veel üks näidis tulekahjustusega foto restauratsioonist.

Vana foto taastamine

Comments are closed