Hüdrosoolide destillatsioonist

Ohtlikult saaRistikuõied 5-liitrises destillatsioonimahutisstunud elukeskkond, mitmendaks elukaaslaseks trügiv stress, glutamaadist ja vääveldioksiidist läbi immutatud toiduained, parabeenidega „rikastatud“ kosmeetikatarbed ja imalalt lõhnastatud kodukeemia – kõikide nende ja veel paljude teiste tegurite koostoimel tekib organismis ajapikku mürgitus, mis võib väljenduda dermatoloogilise probleemina. 1990-2010 aastavahemikul kogutud statistika alusel läbi viidud uuringu põhjal kannatas dermatiidi paljude vormide all 230 miljonit inimest ning atoopiline dermatiit e. ekseem on loetletud enim esinevate nahaprobleemide hulgas. Farmaatsiaäri ega ka vahendajaks valitud perearst ei suuda ometi pakkuda paremat lahendust, kui tugevalt tervist kahjustavate kortisoonsalvide kasutamine haigusilmingute tekkel. Muud ravinõu pole varuks ka meditsiinidoktorist allergoloogil, kes oskab naha torketestide varal siiski täpsemalt soovitada, millistest toiduainetest hoiduda tuleks, et intensiivsemaid haiguspuhanguid leevendada. Paljude laiast teadmistepagasist jagatud õpetuste ning soovituste järgimine tähendab elukorralduse radikaalset muutmist. Kõike ei saa korraga ja päeva pealt. Pikematoimelise ravivõimaluse olemasolu näib tavameditsiin siiski välistavat, pakkudes hormoonsalvide näol vaid ajutist leevendust edasi eksisteerivale probleemile, tehes seda kõrge hinna ning hindamatu tervise arvelt. Eriti, kui tegu on laste tervisega.

Lahenduseks saab olla taimeravi, mis on oma efektiivsust ajaloos ammu tõestanud. Tunnustatud taimeravitseja Maria Treben ning Gersoni teraapia nime all tuntud vähktõveravi propageerija Charlotte Gerson on mõlemad toonitanud organismi jääkainetest puhastamise vajadust rasketest degeneratiivsetest seisunditest taastumisel ning on pidanud puhastumist üheks peamiseks eelduseks paranemisele. Sama kehtib ka dermatiidi korral, kui rõhku tuleks pöörata vere puhastamisele ja vereloome soodustamisele. Selleks peab otsesele naharavile lisaks jooma organismi ning verd puhastavaid taimeteesid nt. kõrvenõgesest ja takjajuurest. Teiseks ravivõtteks on paikne teraapia vastavalt vajadusele valitud vahenditega, milleks võivad olla looduslikul alusel valmistatud kompressid, mähised, salvid.

Uue võimalusena olen alustanud taimsete hüdrosoolide destillatsiooni ning hüdrosoolravi katsetamisega. Hüdrosool on (ravim)taime valitud osadest või tervest taimest sh. juurtest saadav destillaat e. taimsed eeterlikud õlid destilleeritud vesilahuses. Kõnealune hüdrosool tekib aurdestillatsiooni tulemusel, kui veeaur tõuseb läbi taimse biomassimahuti ja jõuab kondensaatorini, võttes endaga kaasa veemolekulidele kinnituvad taimemassist välja aurustatud koostisained. Terve taime (sh. õied ja juured) baasil valmistatud hüdrosooli on erinevad herbalistid kirjeldanud ka, kui „taime vee baasil hologrammi“, ehk transmuteerunud taimset energiat milles on säilinud kõik taime tervendavad elemendid ning mis on suunatud taime seest edasi vedelikalusele.

Erinevad taimeosad omavad ka pisut erinevat mõju. Näiteks takja puhul toimib õitest valmistatud hüdrosool paremini akuutsete ilmingute neutraliseerimiseks, samas, kui juure toime on põhjalikum1,6kg värskelt purustatud takjajuurtest destilleeritakse 1l hüdrosooli ning permanentsem. Lahjendatud kujul valmivale hüdrosoolile lisaks kogutakse taimemassist sel viisil puhast eeterlikku õli, mida eraldatakse hüdrosoolist separaatoris.

Hüdrosool erineb taimeteest oma kontsentratsioonilt, olles 30-40 korda kangem teetõmmisest, kuid jäädes seejuures ometi piisavalt leebetoimeliseks, et pihustada otse kahjustunud nahapinnale. Kui kruusitäie taimetee valmistamiseks kasutada peotäit värskeid taimeosi, siis 3-4 peotäiega valmistaks raviteed juba terve liitri. 1 liiter hüdrosooli valmib aga kuni 5 liitrist taimsest massist so ~0,8-2kg taimeosadest.

Tavapärasest taimeekstraktist eristab hüdrosooli taimsete õlide ekstraheerimiseks kasutatava etanooli vm. võimalikku ärritust tekitava solvendi puudumine.

 

Oluline on puhas koostis. Hüdrosool sisaldab vaid destilleeritud vett, milles on segunenud puhtas looduskeskkonnas kasvanud ravimtaimede tervistavad õlid. Lisatud ei ole ühtegi säilitus- ega muud ainet, mis põhjustaksid põletikulisel nahal ärritust ja pidurdaks paranemist.

Vesi keeduanumas on muutnud värvi tänu taimemahlale, mida destillatsiooni käigus keeduvette satub.Hüdrosooli on võimalik tarvitada ka seespidiselt, lisades lusikatäie joogi või toidu sekka. Häid tulemusi võib anda kombineerimine samatoimelise raviteega, kuigi erinevate taimsete ravimitegi omavahelisel segamisel tuleb olla tähelepanelik koostoimete osas.

Hüdrosooli on pihustiga aplikaatorist mugav nahale kanda. Pihustipudelit on lihte kaasa võtta ja aeg-ajalt kasutada. Ravitoimet ja ravi tulemusi peab hüdrosoolidega katsetades ise jälgima. Vähene võimalus on nahaärrituse tekkeks, see avaldub väga individuaalselt ja võib olla seotud allergilise reaktsiooniga, mille toob esile mõni taime koostises leiduvatest ühenditest. Sel puhul tuleks hüdrosooli kasutamiseks lahjendada või vahetada ravimtaime.

Lisaks dermatoloogilistele probleemidele leiab hüdrosoolidest kiiret abi ka traumade, eriti haavade korral. Nõgeselehtedest ja takjaõitest destilleeritud hüdrosooliga töötlemine peatab verejooksu, kiirendab uute kudede moodustumist, stimuleerides seeläbi haavade sulgumist ja paranemist. Moodustub vähem armkudet ning paranemine kulgeb punetava põletikuta. Sisemise trauma raviks tuleb pihustada hüdrosooli naha pinnale ning seejärel ettevaatlikult naha sisse masseerida. Nii näiteks võib varemerohu lehtedest destilleeritud hüdrosoolist sel moel kasutatuna abi olla liigesevalude korral ja luumurrust paranedes.

Hüdrosooli saab pihustada ka limaskestadele. Piparmündi hüdrosool, mis sisaldab rohkelt mentooli, on naturaalseks suuvärskendajaks ning sobib kasutamiseks paikse toimega valuvaigistina või IBS e. ärritatud soole sündroomist tekkinud kõhuvalu leevendamiseks.

Hüdrosoolid puhtast loodusestRaviomadustega taimi leidub looduses hulgaliselt. Siiani olen destilleerinud hüdrosoole: piparmündi lehtedest ja õisikutest, kõrvenõgese lehtedest ja õisikutest, takjaõitest, takjajuurtest, põldosja okstest, põdrakanepi lehtedest, raudrohu õisikutest, lehtedest ja vartest, punase ristiku õitest ning varemerohu lehtedest. Selgem arusaam hüdrosoolide laialdastest kasutusvõimalustest tekib tutvudes erinevate taimede ravitoimetega üksiti.

Piparmündist ja raudrohust kogusin ka eeterlikku õli, mida saab lahjendatud kontsentratsioonis samuti raviotstarbel kasutada. Õli kujul lisandub aroomiteraapia rakendamise ja nahasalvide ning tugevatoimeliste ekstraktide valmistamise võimalus. Taimemassist eeterlike õlide eemaldamiseks on aurdestillatsiooni puhtusaste piisav, et destillaati meditsiiniliselt katsetada. Oluline on järgida puhtusnõudeid, säilitamiseks hoida hürdosooli külmikus.

 

Comments are closed