Ettevaatust, näomaalingu värvid!

Hoiatuseks lapsevanematele: näomaalingu värvid ohustavad teie laste ja teie eneste tervist.

Et keegi niisama paanika külvamises süüdistada ei saaks, on tuua järgmine lugu:

Olen kokku puutunud inimesega, kellele meeldib enda ja ka teiste vanemate lapsi tihtilugu näomaalingutega katta. Laste seas üpris popiks kujunenud tava võib aga kaasa tuua tervisehäireid. Võimalike sümptomite ja kaasnähtude kulg väljendub muidugi individuaalselt, kuid kasulikkusest või isegi mittekahjulikkusest on asi siiski kaugel.

Kuna lihtsast ütlemisest “ära tee, ei ole tervislik” on inimestel tavaliselt ükskõik ja välja kujunenud harjumusi ei kalduta ilma mõjuvate argumentideta kõrvale heitma, otsustasin olukorda avalikult kättesaadava teabe põhjal näitlikustada. Et anda alus oma suhtumist tervistkahjustavasse tegevusse muuta, tuleb loendada näomaalinguks kasutatavate värvide koostisained ning tuua välja nende enamtuntud kõrvalmõjud.

Google otsing “näomaalingu värvid” andis esimese viitena Pro kosmeetika nimelise ettevõtte kodulehe. Lingil klikkides avaneval leheküljel pakutakse näovärve “lastele ja profesionaalidele”. Tootenimekirjas esimesel kohal ilutseb “24 värviga vesivärvide komplekt, sisaldab ka pärlmutter värve, 24×3,5ml.” Üpris tõenäoline ost, kui näomaalinguid tihti joonistada. Vaatame siis, mida selline komplektike sisaldab..

Näovärvid on tervisele ohtlikudTootekirjeldus rõhutab värvide professionaalsust ja kvaliteeti ning toob eraldi välja, et värvid on “Toodetud kõikide kosmeetikatoodete määrustega kooskõlas, on testitud ja omavad EU kehtivaid tsertifikaate”. Milliseid “tsertifikaate”? Sertifikaadid on osa riikliku maffia tegevuse maskeerimiseks produtseeritavast dokumentatsiooniahelast. Kosmeetikatoodete koostisainete kasutamist reguleerivad sertifikaadid näiteks on välja antud orderid, lubamaks keemiliste ühenditega läbi viidavaid inimkatseid ja nii laste kui täiskavanute mürgitamist sertifikaadi toimealas, antud hetkel siis Eurooplaste Orjaliidus.

Lisaks annab tootekirjeldus mõista, et värv püsib hästi peal, isegi ekstreemsetes oludes ja higistades. Kui mõelda mõnele tavapärasele mudilaste sünnipäevatrallile, siis tundub justkui igati sobiv komplekt, et paarkümmend suhkrust ja värvilisest mullijoogist hüperaktiivset põngerjat üle võõbata.

Millest kogu erksatooniline kompott koosneb, sellest pole aga tootekirjelduses sõnagi.

Olen veendunud, enamus ajupestuid lööb käsi kokku, et nii vähese otsinguvaevaga on leitud just täpselt sobiv toode. Hurraa GoOgle!, sinu mõjuvõim on end jälle õigustanud!

Või kas ikka on?

Kui usume siiralt mida Valitsus, või kuidas iganes nad oma tsirkust nimetavad, ette kirjutab ja meie laste nahale määrida lubab, siis pole mõtet ka seda siinset kirjalõiku edasi lugeda.

Kui aga terve mõistus läbi fluoriidi ja glutamaadi käest päästetud käbinäärme teadvusesse voolab, näeme sellisest salalikust lähenemisest läbi. Tarvis on leida nimekiri toote koostisainetest. Selleks kopeerime EAN e. pakendikoodi otsingumootorisse ning külastame jällegi esimest pakutavat viidet:

Näovärvide koostisained

Alustame algusest:

esimese nelja koostisainega (kaltsiumkarbonaadi, parafiini, glütseriini ja veega) kokkupuute elab lapse näonahk tõenäoliselt suurema vaevata üle. Juba neljas komponent naatriumbensoaat E-numbriga 211 on teada otliku ainena, millega kokkupuudet peaks inimene vältima.  Mica nimelise mineraalpulbriga kokkupuudet nahaga soovitab ohtliku kemikaali käitlemist juhendav ohutuskaart vältida, kasutades kaitseriietust ja soovitades nahka peale Mica-ga kokkupuudet koheselt pesta. Petrolaatum (E905b), naftast toodetud erinevate määrete ja õlide segu, kasutatakse laialdaselt kosmeetikas, võib sisaldada kontaminantidena vähkitekitavaid polütsüklilisi aromaatseid süsivesikuid. Kuigi järgmisest komponendist dekstriinist (E1400) saab valmistada ka liimi, on terviserisk siinkohal vähene. Madala toksilisusega stearüülalkohol lapse nahale kasu ei too, kuid ühekordsel kokkupuutel madalas kontsentratsioonis märkimisväärselt kahjulikku mõju samuti ei oma. Acacia Senegal Gum e. kummiaraabiku kasutamist soovitab saladuslike e-ainetega lähemalt tutvunud Angelika Erin vältida ka tervetel inimestel. Talgiga (E553b) igapäevane kokkupuude suurendab vähiriski, seetõttu on ka talgil baseeruvate beebipuudrite asemel soovitatud kasutama hakata nt. maisitärklist. Glütserüülstearaat võib olla nõrgalt ärritava toimega. Polüvinüülalkoholi (E1203) pole nii väheses koguses tarvis karta, fenoksüetanooli allergeenne ja neurotoksiline toime võib avalduda pikemal kokkupuutel. Etüülheksüülglütseriini kasutamine parabeenide alternatiivina on tervitatav, kuigi uuringud näitavad selle aine mõju ka kontaktallergeenina.

Vähemohtlikud abiained, mis tootekirjelduses nimepidi välja toodud, on nüüd kiiruga üle vaadatud. Juba see nimistu peaks hoiatama oma lapse tervisest hoolivat vanemat keemilist kokteili oma võsukeste peal katsetamast. Kuid ees on veel “põnevam” osa saladuslikest tähtede-numbrite kombinatsioonidest ehk rahvusvahelise värviindeksi järgi markeeritud värvipigmentidest enestest.

 • CI 15850 – Litoolrubiin BK, asopigment, kasutatakse plastikute, värvide, printeritintide toonimisel. Asovärvid avaldavad inimorganismile toksilist ja mutageenset toimet, nendest moodustuvad organismis kantserogeensed ühendid. Mitmetes riikides on osade või kõikide asovärvide kasutamine toiduainetööstuses keelatud. Siinkohal tasub arvestada, et kemikaali kahjulik mõju vallandub organismile mitte ainult seedeelundkonna ning limaskestade kaudu, vaid ka teistel viisil nt. läbi nahakudede organismi imbudes
 • CI 15850:1 – asovärv, vt. eelmist kirjeldust
 • CI 15850:2 – asovärv, vt. eelmist kirjeldust
 • CI 19140 – Tartrasiin’il on kahjulik mõju laste aktiivsusele ja tähelepanuvõimele. See aine põhjustab ärritust, rahutust, unehäireid, keskendumis- ja õpiraskusi, naha- ja limaskestade ärritust, allergilist purpurpuna, nõgeslöövet, allergilist nohu, halvendab astmat, hüperaktiivsust, migreeni, nägemishäireid, liigesevalu, tekitab agressiivsust, käitumisprobleeme, pea- ja kõhuvalu ning iiveldust. Võimalik, et tartrasiin on kantserogeense või mutageense toimega. Norras ja Austrias lisaainena keelatud
 • CI 74160 – sinine pigment, ei peeta toksiliseks kuid võib mõningal juhul siiski põhjustada nahaärritust
 • CI 77891 – titaandioksiid, vaieldavalt kantserogeense toimega, paigutatud Angelika Erin’i poolt kõige ohtlikemate lisaainete hulka
 • CI 77266 – taimne meditsiiniline süsi, ohutu pigment
 • CI 77163 – vismut oksükloriidi puudumine tootest on nahasõbralike kosmeetikatoodete puhul tihti välja toodud, seega saame järeldada, et tegu ei ole nahasõbraliku pigmendiga. Kliinilised uuringud toovad vismuti kõrvalmõjuna välja aneemiat ning punavereliblede iseeneslikku hävitamist
 • CI 77491 – raudoksiidpigmente peetakse pigem kahjututeks, kuigi nahasõbralikud kosmeetikatooted neid aineid ei sisalda. Angelika Erin soovitab komponenti pigem vältida
 • CI 77492 – raudoksiidpigment, vt. eelmist kirjeldust
 • CI 77499 – raudoksiidpigment, vt. eelmist kirjeldust
 • CI 77510 – sinine pigment, teadaolevalt vähetoksiline
 • CI 15985:1 – asovärv päikeseloojangukollane E110 kahjustab tugevalt laste keskendumisvõimet, on allergeense toimega. Norras, Soomes, Rootsis toiduvärvina kasutamine keelatud
 • CI 77007 – ultramariin, odav värvitööstuse tooraine, toksilisi kõrvalmõjusid pole teada
 • CI 77288 – kroomoksiid, ühendriikides keelatud kasutada huultele kantavates kosmeetikatoodetes. Tekib küsimus, mis vahe on kemikaali toimel, kui sama pigmendiga lubatakse võõbata üle terve näopind
 • CI 15880 – keerulise keemilise šiffriga kaltsium-3-hüdroksü-4-[(1-sulfonato-2-naftüül)aso ]-2-naftoaat kuulub toksiliste asovärvide hulka
 • CI 11680 – kollane asovärv, mille maskeerimiseks on keemiatöösturite poolt välja mõeldud üle 100 hellitusnime. Heal lapsel palju nimesid? Antud juhul siiski mitte.
 • CI 72460 – Pigment Green 7 nimega kemikaali toodetakse veel enam kui 360 (!) nimetusega. Meditsiiniline loomkatse on kinnitanud, et kemikaal tekitab lootega kokkupuutes tõsiseid väärarenguid. Peamiselt kasutatakse värvide, trükitindi, plastiku ja kummimaterjalide toonimisel.
 • CI 77289 – kroomhüdroksiid, anorgaaniline roheline pigment, tugev naha, silmade, limaskestade ärritaja, kokkupuutel nahaga võib põhjustada allergilist dermatiiti
 • CI 42090 – Briljantsinine (E133), sünteetiline asovärv, toksiline, kantserogeenne
 • CI 77947 – tsinkoksiid, Pigment White 4, korduv või pikaajaline kokkupuude nahaga võib põhjustada dermatiiti, korduv või pikaajaline sissehingamine võib põhjustada astma.
 • CI 15880 – asovärv, toksilisus ja kantserogeensus piisavalt tõestatud
 • CI 12490 – asovärv
 • CI 73915 – märkimisväärselt kahjulikke mõjusid ei ole väikestes kogustes tarvitades täheldatud
 • CI 15985 – asovärv, vt. CI 15985:1
 • CI 77742 – mangaanviolett, märkimisväärselt kahjulikke mõjusid ei ole väikestes kogustes tarvitades täheldatud
 • CI 77000 – alumiiniumpulber, kesknärvisüsteemile toksiline, põhjustab Alzeimeri tõbe, Parkinsoni tõbe, suuremas koguses võib esile kutsuda skeleti deformatsiooni ja osteoporoosi. Venemaal keelatud.

Vähemate värvitoonidega lastepildikestega näovärvikomplektide koostisained on samad, vahe on väiksemas värvivalikus. Samuti sisaldab loetletud pigmente igapäevane jumestuskosmeetika. Paljud loetletud ainetest on lisanditena kasutusel toiduainetööstuses.

Kes peaks selliste kemikaalide jaemüügist kättesaadavust eriti veel lastele suunatud toodetes piirama?

Valdkonnas ennast pädevaks nimetava “Terviseameti” (kohasema nimetusega Tervise Kahjustamise Amet) kodulehelt saame lugeda naeruväärseid väiteid:

Missioon
Tegutseme rahva tervise ja hea elukeskkonna nimel.

Terviseamet on pädev asutus:

 • kemikaaliohutuse ja biotsiidi valdkonnas;
 • kosmeetikatoodete valdkonnas;
 • joogivee ja suplusvee valdkonnas;

Arusaamatuks jääb, miks on Eestis teadaolevalt kahjulike lisaainete, (kasvõi ülaltoodud nimistus kõige kahjulikemate – asovärvide – mis mitmetes riikides on lisanditena keelatud) kasutamine siiani lubatud?

Miks tapetakse vähihaigeid keemiaraviga, selle asemel, et nende elusid eelmise sajandi algupoolel avastatud ravimeetodiga, mille abil on süstemaatiliselt ja dokumenteeritult tervendatud tuhandeid haigeid, päästa?

Miks ei ole Eestis siiani kirjutatud ühelegi patsiendile välja ravikanepit, mille imelist toimet kasvajate ning dermatoloogiliste ja paljude muude haigusilmingute raviks ilma kahjulike kõrvalnähtudeta kinnitab tohutu hulk kliinilisi uuringuid?

Kas tegemist on kuritahtliku organisatsiooni või imbetsillidest töötajatega? Tundub, et mõlemat. Lisaks ei saa ju ära öelda keemiatöösturite lobitööna sisse voolavatest rahasummadest.

Meditsiinivaldkonnas inimestega vahetult suhtlev perearst on müügiagent, mitte raviüksus, see ei tohiks enam kellegile uudiseks olla. Keemiaravi on üks suurima kasumiga ärivaldkondi, miks peaks siis inimesi lihtsa aedviljamahlaga vähktõvest ja paljudest teistest terviseprobleemidest terveks ravima? Selle asemel mürgitame lambakarja lugematute kemikaalidega ja müüme neile siis “ravimeid”, mis nende tervist veel enam rikuvad ja aina uusi hädasid esile toovad, mille “raviks” siis omakorda jälle uusi preparaate müüa saab.

Õnneks selline olukord enam kaua ei kesta. Oota veel veidi, korrumpeerunud riigiametnik, sinu tund on lähedal!

Comments are closed